Anasayfa> Haberler> Covid-19 Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar
Covid-19 Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar

Covid-19 Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar

Koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası tüm sektörlerde olduğu gibi eğitimde de yeni bir düzen oluşturuldu. Okulların ve öğrencilerin hijyen, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde öğrenimlerine devam etmeleri için çeşitli önlemler alındı. Kandilli Koleji kapsamlı bir çalışma hazırlayarak “COVID-19 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar alarak, okulun her alanı, okula geliş ve gidişin her aşaması için tedbir aldı.

COVID-19 salgınına karşı Kandilli Kolejinde alınması gereken tedbirlerin belirlenerek hastalığın okullarımızda yayılmasının önlenmesi amacıyla hazırladığımız kapsamlı rehber oluşturduk. Öğrencilerimizin, okula geliş-gidişinde, okulda olduğu anlarda temas ettiği her alanı ve herkesi düşünerek çalışmamızı detaylandırdık. Velilerimizin evlerde alabilecekleri önlemleri de sürece dahil ettik.

Servis araçlarından yemekhaneye kadar her alanda önlemler alındı.

Her alan için özenle çalışıp ayrı ayrı önlem maddeleri oluşturduk; “Servis araçlarımız, okul girişleri, sınıfların içleri, diğer derslik alanlarımız, yemekhane, kantin, tuvalet ve  bahçemiz ve açık alanlar, ortak kullanım alanları, laboratuvarlar, kütüphane, spor salonu, öğretmenler odası gibi okuldaki her fiziki ortamımıza özel tedbirlerimizi hazırladık.

Maske, ateş ölçer, dezenfektan ve sosyal mesafe gibi artık yeni düzenimizin en başında yer alan maddeleri her alanda, kesintisiz uyguluyoruz. Öğrenci servislerimizin mevcudunu sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak yeniden düzenledik. Hem servis hem okul araçlarımızın hijyeni çok sık aralıklarla yapılıyor. Okulun merdivenleri sadece çıkış ve sadece iniş merdivenleri olarak ayrıldı ve temas azaltıldı. Lobi alanlarındaki veli oturma alanları kaldırıldı. Kargolarımız dahi dezenfekte edilip personelimize teslim ediliyor. Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun sürece dair alacağı yeni kararlar ve önlemler olması halinde, Kandilli Kolejine bu önlemlerin hızlıca entegre edilmektedir.

Sosyal mesafe kuralına göre oturma düzeni oluşturduk. Ders esnasında sınıf kapıları açık olacak, öğrenciler ve öğretmenler maskeli olacak. Ders öncesi, ders esnası ve ders sonrası olmak üzere her koşul göz önünde bulundurularak tedbirler alındı ve takibi yapılıyor. Havalandırma hem okulda hem servislerde klima ile değil doğal yollarla sağlanıyor. Pencereler açık kalarak, sınıflar hem gece hem gündüz düzenli olarak havalandırılmasını sağlıyoruz.

Bütün öğrencilere ve çalışanlara virüs, Covid-19 hastalığı, virüsün yayılması ve korunma/koruma konusunda eğitimler verildi.