Anasayfa> Haberler> Neden Yarıyıl Tatili Yapıyoruz?
Neden Yarıyıl Tatili Yapıyoruz?

Neden Yarıyıl Tatili Yapıyoruz?

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar. Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş:

  • Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?

İkinci adam yüzünde bir tebessümle yanıt vermiş:

  • Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.

Sevgili Öğrenciler,

Bir dönem boyunca çeşitli görevler, ödevlerle yoğun bir programdan çıktınız. Böyle bir dönemden sonra isteğinizin tamamen boş kalmak olduğunu biliyoruz. Ancak gerçek şu ki tamamen tatil moduna girmediğimiz sadece okula ara verdiğimiz iki haftalık bir sürece giriyoruz. Yukarıdaki hikâye de anlatıldığı gibi dinlenip, tazeleneceğimiz iki haftamız var.

Bu arayı yalnızca istediğimiz aktivitelerle geçirmek, uyku düzenimizi tamamen bozmak, defter kitap hiç açmamak, okula geri dönüşte adaptasyon sorunu yaratabilir.

Planlı olabildiğiniz takdirde her şeye vakit ayırabileceğinizi unutmayın.  Bu iki haftayı doğru planladığınızda ailenize, arkadaşlarınıza, oyunlara, gezmeye, eğlenmeye ve ders tekrarlarına yeteri kadar vakit ayırabilirsiniz.

Plan yaparken ders tekrarlarını sabah saatlerine koyarsanız çalışmanız daha verimli olacaktır.

Okumaya bol vakit ayırmalısınız. Evinizin yakınındaki kütüphaneleri araştırıp, gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Kalan zamanınızı tamamen bilgisayar/internet/ tablet/ telefonla geçirirseniz gününüz boşa geçmiş sayılır. Bunun yerine arkadaş buluşmaları, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılım, çeşitli spor faaliyetlerine katılım, aile ziyaretleri gibi alternatif aktiviteleri değerlendirmelisiniz.

Bolca dinlenip eğleneceğiniz mutlu bir tatil dileriz.

 

KANDİLLİ EĞİTİM KURUMLARI
REHBERLİK BİRİMİ