Anasayfa> Liselere Hazırlık
Liselere Hazırlık

Liselere Hazırlık

2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle uygulanacak yeni Liselere Geçiş Sistemi’nde liseler iki gruba ayrılacaktır. Bir grup liseler (Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları) merkezi sınavla öğrenci alacak, diğer grup liseler ise (Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri) Eğitim bölgesinden adrese dayalı öğrenci alacaktır.

Yapılacak olan merkezi sınav 8. sınıf öğrencilerin isteğine bağlı olarak girebileceği bir sınav olacaktır. Liselere Geçiş Sınavı sözel ve sayısal olmak üzere çoktan seçmeli 90 sorunun yer alacağı 135 dakika sürecek tek oturumluk bir sınav olacaktır. Sınav, 8.sınıf müfredatını kapsayacak şekilde yapılacak ve sınavda 3 yanlış soru 1 doğru soruyu götürecektir.

Bu aşamada doğru çalışma yöntemi, planlama ve zaman yönetimi gibi başarıya giden yolda var olması gereken bazı kriterlerin varlığı inkar edilemez. Kandilli Koleji olarak amacımız bu sürecin en sağlıklı şekilde yönetilmesi konusunda öğrencilerimize yol gösterici olmaktır.

Liselere geçiş hazırlık süreci okulumuzda 7. sınıftan itibaren başlamaktadır. Öğrencilerimiz okul müfredatına sağlıklı bir şekilde hakim olmanın yanı sıra test çözme tekniklerinin öğretilmesi, zaman yönetimi ve sınavlara hazırlık sürecinde kaygı ve öfke kontrolü gibi konularda da kendilerini geliştirerek özdenetimi yüksek bireyler haline gelmektedir. Uygulanan deneme sınavları ile diğer öğrenciler arasındaki yerini gören öğrencilerimiz sınav sonrası yapılan analizlerle eksiklerini tamamlamaya yönelik özel ders çalışmalarıyla desteklenmektedir.

7. sınıfta 420 saat ve 8. Sınıfta 1800 saat sınava hazırlık eğitimi alan öğrencilerimiz teori ve pratiği içinde barındıran bütünleyici bir eğitim programına dahildir. 7. sınıflara 15 adet deneme, 8. sınıflara 40 adet deneme uygulanır. Haftalık olarak yapılan ‘’Koçluk Seansları’’ ve ‘’Rehberlik’’ dersleriyle kendisine ayna tutarak bu süreçte çalışmalarının verimliliğini sorgulama imkanı bulabilmektedir. Bunun yanı sıra Eğitim Koçu – Veli iletişiminin sistematik olarak sağlanabilmesi için öğrenci ve velilerimize periyodik olarak bilgilendirme yapılmakta ve bu süreçte veli iletişiminin önemi üzerinde durulmaktadır.